Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general POS pentru firma cu incasari din mai multe activitati?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

POS pentru firma cu incasari din mai multe activitati?

Buna ziua, M-as bucura daca m-ar putea lamuri cineva daca am nevoie de POS conform legii 209/2016 in situatia in care am incasari din mai multe activitati si cumulat am depasit plafonul de 10000euro, dar expres, pe comert cu amanuntul, nu il depasesc. Mai exact, am incasari din chirii care se pot face prin trasfer bancar, detin un magazin online, unde nu incasez cash, dar am si un shoroom unde incasez numerar.La showroom nu am depasit acel plafon de 10000euro incasari in 2016, dar din toate activitatile, am depasit plafonul. Face legea vre-o diferenta in situatia mea, sau sunt obligata sa am pos desi nu incasez cash 10000euro/an
claudiabog, utilizator
POS este obligatoriu in activitati cu vanzare en-detail(cu amanuntul) direct catre populatie,care depasesc 10000Euro.
Iti multumesc pentru raspuns Roxana, dar nu m-ai lamurit...nu am incasari cu numerar mai mari de 10000 euro in magazinul fizic, dar am incasari mai mari de 10000euro daca iau in calcul si incasarile pe care le fac in contul bancar prin firma de curierat. Am sau nu nevoie de POS?
Nu se ia in calcul contul bancar,sau vanzari catre alte firme unde se dau facturi si chitante.Doar ce este vanzare direct catre populatie,cu bon fiscal.