Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Articol din lege!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Articol din lege!

Ce articol din lege NU prevede deținerea obligatorii a poliție RCA (aceasta cu condiția să fie plătită, în vigoare) in maşină...fără ca conducătorul auto să primească amendă întrucât polițistul poate să verifice pe loc să vadă dacă este valabilă!
Nu exista o astfel de prevedere , din contra ! „Conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare
Ce stiti dvs , sau banuiti , este vorba despre o sentinţa civilă ( numărul 527, din 1 iulie 2016) pronunţată de Judecătoria Şimleul Silvaniei, care a constatat că legea nu prevede ca participanţii la trafic trebuie să aibă asupra lor poliţa de asigurare auto !?
Dar cum in Romania nu avem o practica unitara , in acest sens , e bine sa aveti toate documentele la dvs si astfel evitati contraventia sau ... un eventual proces .