avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mod cordare co pentru un salariat care lucreaza 2 zile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mod cordare co pentru un salariat care lucreaza 2 zile pe saptamana

De cate zile de co beneficiaza un angajat care lucreaza 2 zile pe saptamana?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:22, 22 Februarie 2017
Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
Sigur, conform legislatiei in vigoare stim cu totii care este durata minima a concediului de odihna. Pe mine ma intereseaza un exemplu concret al modului de acordare pentru cazul particular prezentat.

Multumesc frumos!
Care este durata timpului de munca si repartizarea acestuia ?
8 ore /zi, 2 zile pe saptamana.
Dupa calculele mele au rezultat 8 zile de co pe an. Este corect?

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna cim pe 2 ore ezio82 ezio82 Buna ziua, Care este perioada minima de concediu de odihna pentru un CIM pe 2 ore ? Sunt valabile cele 20 de zile conf. art 145 din Codul muncii? ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna ceau ceau In asociatie avem angajata cu carte de munca femeia de serviciu 2 ore /zi. De cate zile de concediu de odihna anual benficieaza aceasta? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna Liviuomu Liviuomu Un salut cordial tuturor ! Am si eu urmatoarea intrebare: - cum se calculeaza nr.de zile de concediu de odihna intr-un an, in cazul unui contract de munca pe ... (vezi toată discuția)