Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mod cordare co pentru un salariat care lucreaza 2 zile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mod cordare co pentru un salariat care lucreaza 2 zile pe saptamana

De cate zile de co beneficiaza un angajat care lucreaza 2 zile pe saptamana?
Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
Sigur, conform legislatiei in vigoare stim cu totii care este durata minima a concediului de odihna. Pe mine ma intereseaza un exemplu concret al modului de acordare pentru cazul particular prezentat.

Multumesc frumos!
Care este durata timpului de munca si repartizarea acestuia ?
8 ore /zi, 2 zile pe saptamana.
Dupa calculele mele au rezultat 8 zile de co pe an. Este corect?