Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,
O familie de tineri au ingrijit un batran cu promisiune din partea acestuia ca vor primi casa in care locuia batranul. Acesta afirma in diverse randuri ca nu are mostenitori.Nu s-a facut nici un act notarial in acest sens. Batranul a decedat anul trecut in luna septembrie. Familia tanara s-a ingrijit de spitalizarea lui, de inmormantare si de toate cele crestinesti. Din luna septembrie pana in prezent plateste intretinerea pentru apartament, energia electrica, etc.
Cu ocazia necesitatii recunoasterii acestuia la IML a aparut o ruda cu grad de mostenitor( var di partea tatalui defunctului). Acesta a informat familia tanara ca sunt multi veri, atat din partea tatalui cat si a mamei defunctului.
Mostenitorii s-au intrunit la apartamentul defunctului prin inlesnirea facuta de tanara familie care ingrijeste in continuare de casa.Acum, nu se mai pune in discutie faptul ca tinerii sa primeasca apartamentul , ci sa li se returneze suma pe care au cheltuit-o.
Intrebare: Care ar fi modalitatea ca tinerii sa primeasca apartamentul?
Mentionez ca mostenitorii nu au avut relatii cu defunctul ;nu au participat la inmormantare;nu stiau nici unde locuieste, desi a locuit in aceasta casa( obiectul mostenirii) din anul 1977.
Va multumesc pentru raspuns!
In lipsa unui inscris, chiar si sub semnatura privata, prin care sa se fi stabilit intelegerea partilor (un inceput macar de dovada scrisa) tinerii nu vor putea intra in posesia apartamentului.Ei vor fi indreptati la recuperarea dreptului de creanta (bani) pentru ceea ce au facut in functie de dovezile pe care le au. Daca totusi mostenitorii sunt de buna credinta si nu au un interes in a pastra proprietatea, poate reusesc sa ajunga la o intelegre cu tinerii in discutie si sa faca o vanzare.
av. Ileana Alina Schwarz