avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CALCUL vechime pentru perioada lucrata cu 4 ore in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CALCUL vechime pentru perioada lucrata cu 4 ore in stabilirea gradatiei

Buna ziua !

As vrea sa stiu cum se ia in calcul periada lucrata cu fractiune de norma (4 ore) la stabilirea gradatiei.

Acum lucrez in MAI, iar perioada lucrata anterior angajarii mele la MAI cu 4 ore a fost luata in calcul la jumatate, nu integral ca la stabilirea vechimii.

Daca se poate sa precizati si legea, respectiv articolul care clarifica aceasta situatie.

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 9 Februarie 2017
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
....

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.

Durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim cu 4 ore afecteaza vechimea in munca? Anamaria1313 Anamaria1313 Buna ziua, Tinand cont ca sunt incadrata cu 4 ore ma intreb daca la stagiul de cotzare ca si vechime, nu ca si contributie, ma va afecta la calculul pensiei, ... (vezi toată discuția)
Angajare cu fractiune de norma marimalutan marimalutan Buna! As dori sa stiu care ar fi dezavantajele pentru mine daca m-as angaja cu fractiune de norma de 2 ore pe zi cu un salariu de 1000 pe luna? Ma afecteaza ... (vezi toată discuția)
Vechime ptr. pensie divele divele O mama care are 4 copii si lucreaza la revenire la locul de munca cu 6 ore, cum i se va lua in calcul timpul lucrat ptr. a realiza vechime ptr. pensionare. ... (vezi toată discuția)