Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CALCUL vechime pentru perioada lucrata cu 4 ore in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CALCUL vechime pentru perioada lucrata cu 4 ore in stabilirea gradatiei

Buna ziua !

As vrea sa stiu cum se ia in calcul periada lucrata cu fractiune de norma (4 ore) la stabilirea gradatiei.

Acum lucrez in MAI, iar perioada lucrata anterior angajarii mele la MAI cu 4 ore a fost luata in calcul la jumatate, nu integral ca la stabilirea vechimii.

Daca se poate sa precizati si legea, respectiv articolul care clarifica aceasta situatie.

Multumesc !
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
....

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.

Durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.