avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Fluturas salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Fluturas salariu

Buna ziua, as dori sa stiu daca din salariul brut se opresc toate contributiile catre stat exemplu: CAS? S.au se opresc din salariul net?
Eu am descoperit faptul ca salariul meu net este de o anumita suma. ...si din acesta mi se mai scad anumite contributii pentru CAS, CASS si inca alte cateva.
Este normal?
Cel mai recent răspuns: R1984 , utilizator 19:08, 9 Februarie 2017
Cred ca faceti o confuzie intre salariu brut si cel net.

Salariul brut = salariul de incadrare + sporuri + alte sume
salariul net = salariul brut - contributiile sociale obligatorii (CAS, CASS, somaj) - impozit.
Buna ziua, nu fac confuzie...s.au poate exprimarea mea nu a fost cat se poate de buna.
Salariul brut este cel de incadrare care apare si in contractul de munca.
Din brut se scad contributiile către stat si ramane net, salariul pe care il incasez fizic.
Din salariul net mie mi se scad cobtributiile catre CAS, CASS, bonurile de masa etc.
Este normal?
Pentru contributii nu este normal.
La tichetele de masa, am observat ca sunt angajatori care aduna la brut valoarea tichetelor (pentru stabilirea deducerii personale si a impozitului), apoi scad aceeasi valoare din salariul net.
Daca aveti un fluturas sau niste sume concrete sa mi le prezentati, va fac calculul corect.
Desigur. Va mulțumesc pentru explicatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce salariu se raporteaza sporurile buziladiana buziladiana Salar de baza 762 , salar de incadrare 1074 , sporuri de 75%( conditii deosebite) rezulta 572 si 15% rezulta 114 Cum se justifica diferenta dintre salar de ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu duduvasile duduvasile Buna ziua, Am o nelamurire, sant angajat la o firma in care patronul imi da salariul pe cartea de munca 1450. Mi s~a propus sa aleg o marire de salariu intre, ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza salariul net din total brut Floarea Cring Floarea Cring Buna ziua, Poate cineva sa-mi spuna cum se calculeaza salariul net din total brut. Ex. net:1.187-1.193 ron si bonuri de masa. Bonurile de masa sunt in functie ... (vezi toată discuția)