Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Fluturas salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Fluturas salariu

Buna ziua, as dori sa stiu daca din salariul brut se opresc toate contributiile catre stat exemplu: CAS? S.au se opresc din salariul net?
Eu am descoperit faptul ca salariul meu net este de o anumita suma. ...si din acesta mi se mai scad anumite contributii pentru CAS, CASS si inca alte cateva.
Este normal?
Cred ca faceti o confuzie intre salariu brut si cel net.

Salariul brut = salariul de incadrare + sporuri + alte sume
salariul net = salariul brut - contributiile sociale obligatorii (CAS, CASS, somaj) - impozit.
Buna ziua, nu fac confuzie...s.au poate exprimarea mea nu a fost cat se poate de buna.
Salariul brut este cel de incadrare care apare si in contractul de munca.
Din brut se scad contributiile către stat si ramane net, salariul pe care il incasez fizic.
Din salariul net mie mi se scad cobtributiile catre CAS, CASS, bonurile de masa etc.
Este normal?
Pentru contributii nu este normal.
La tichetele de masa, am observat ca sunt angajatori care aduna la brut valoarea tichetelor (pentru stabilirea deducerii personale si a impozitului), apoi scad aceeasi valoare din salariul net.
Daca aveti un fluturas sau niste sume concrete sa mi le prezentati, va fac calculul corect.
Desigur. Va mulțumesc pentru explicatii.