Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezoluțiune contract de vânzare-camparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezoluțiune contract de vânzare-camparare apartament

Buna ziua,
In 2014 am achizitionat un apartament prin prima casa insa numai probleme mi-a facut.
de cand l-am luat, am infiltratii, inundatii, umezeala, mucigai, igrasie pe aprape toti peretii din casa, frig si condens din cauza termopanelor. Dupa multe incercari de rezolvare pe cale amiabiala, se pare ca singura solutie este datul in judecata dezvoltatorul. Avand in vedere faptul ca nu se poate locui in acel apartament, riscand sa ma imbolnavesc, dar platesc rata la banca, m-ar interesa sa stiu care ar fi procentul de castigare in instanta a rezolutionarii contractului de vanzare cumparare si recuperarea banilor pentru achitarea integral a aparamentului catre banca si despagubirea cheltuielilor pana in ziua predarii apartamenutlui. De asemenea am nevoie de un avocat pentru aceasta operatiune.
Cu speranta ca m-am exprimat corect si m-am facut inteleasa,
Mihaela
Buna seara,
Va trebui sa va adresati instantei pentru vicii ascunse Art. 1707 Cod civil,
Condiţii
(1) Vânzătorul garantează cumpărătorul contra oricăror vicii ascunse care fac bunul vândut impropriu întrebuinţării la care este destinat sau care îi micşorează în asemenea măsură întrebuinţarea sau valoarea încât, dacă le-ar fi cunoscut, cumpărătorul nu ar fi cumpărat sau ar fi dat un preţ mai mic.
(2) Este ascuns acel viciu care, la data predării, nu putea fi descoperit, fără asistenţă de specialitate, de către un cumpărător prudent şi diligent.
(3) Garanţia este datorată dacă viciul sau cauza lui exista la data predării bunului.
(4) Vânzătorul nu datorează garanţie contra viciilor pe care cumpărătorul le cunoştea la încheierea contractului.
(5) În vânzările silite nu se datorează garanţie contra viciilor ascunse.