Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract

Lege nr. 193/2000 reglementeaza clauzele abuzive in contractele incheiate intre comercianti si consumatori. Actul normativ, modificat prin legea Legea nr. 161/2010, prevede drept clauza abuziva impunerea consumatorului, prin contract, a unei clauze referitoare la plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale. Cu toate astea eu nu pot rezilia un contract la operatorul de telefonie mobila Vodafone fara sa le achit sumele pretinse cu titlu de despagubiri(spun ei). Mentionez ca am facturile platite la zi si nu am primit ca bebeficiu la incheierea contractului, telefon, tableta sau alte gadget-uri. Am incheiat pur si simplu un contract. Ce pot face ca sa reziliez contractul fara sa platesc justa despagubire ???
~ Conținut șters la cerere ~
Am avut si eu probleme cu Vodafone. Nu veti rezolva amiabil cu ei ,trebuie sa depuneti reclamatie la ANPC.
Va multumesc pentru raspuns.
La incheierea contractului am primit ca ”oferta de sezon” reducere 2 euro din cei 10 (cat era aboonamentul normal) pe toata perioada contractuala de 24 de luni. Asta nu inteleg ce legatura are cu clauzele abuzive introduse in contract ?!?!? :(

Depuneti cerere la furnizor, sa va precizeze ce reprezinta acea suma si cum este ea calculata.
Apoi va adresati anpc, apoi instantei, asta e cursul.
In cazul dvs Vodafone poate sa va ceara justa despagubire cei 2 euro x nr. luni in care ati beneficit de serviciu.