Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plafonare indemnizație CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plafonare indemnizație CM

Daca salariata are program de 2 ore la o firma si este in concediu maternitate,plafonu pentru baza calcul indemnizație CM devine 3 salarii, proporțional cu norma de timp?
12 salarii aferente program 8 ore
12 :8x2 pentru program de 2 ore
E corect așa?
La plafonarea bazei lunare de calcul nu se tine cont de norma, deci plafonati si in acest caz la 12 salarii min. Insa se tine cont, daca e cazul, de nr.de zile in care nu a realizat venit.