avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... facultateade 4 ani la zi nu se considera studii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

facultateade 4 ani la zi nu se considera studii superioare ci studii de scurta durata???

buna ziua,
am terminat o facultate particulara cu durata de 4 ani, la zi, si actualmente sunt economist.
Astazi mi s-a adus la cunostiinta ca in curand daca nu fac master studiile mele vor fi considerate studii de scurta durata, economist fiind considerat cel care are 5-6 ani de studiu. este posibil???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:22, 10 Septembrie 2009
Potrivit dispozitiilor legale in vigoare, absolventii cu diploma ai studiilor universitare de licenta isi pot exercita profesia, conform competentelor si drepturilor corespunzatoare diplomei dobandite, sau pot continua studiile universitare prin masterat.
Asadar, nu sunteti obligata sa urmati masterul pentru a putea fi platita pe studii superioare in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi absolventi de constructii proces bologna antoaneta1986 antoaneta1986 buna ziua! am absolvit in 2009 facultatea de constructii, inginerie economica in constructii, proces bologna 4 ani! stiu ca tb sa fac master, dar intrebarea ... (vezi toată discuția)
Studii unversitare de master Maria_munteanu Maria_munteanu Sunt absolventa a invatamantului universitar de lunga durata (5 ani) a Facultatii de Inginerie , promotia 2007,domeniul Inginerie mecanica, specializarea ... (vezi toată discuția)
Master in constructii civile, drepturi si competente AndreiDM11 AndreiDM11 Am o nelamurire, am terminat Cfdp (Facultatea de Constructii Cai ferate drumuri si poduri), si vreau sa stiu, daca as face un master pe Civile respectiv CDB ... (vezi toată discuția)