Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PENSIE LIMITA DE VARSTA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PENSIE LIMITA DE VARSTA

Buna ziua!
Va rog frumos daca ma puteti ajuta sau sa-mi spuneti ce trebuie facut.
Mama mea e nascuta in 24.03.1953.
- in perioada 01.05.1971-30.09.1972 a fost angajata unitatii X.Pt.aceasta perioada s-a acordat sporul pt.munca prestata in timpul noptii de 15%. cu procentul mediu de 4,73%.
- in perioada 07.04.1986-01.09.1998 a fost angajata unitatii Y.De la 01.07.1986-31.12.1986 ; 01.01.1987-31.12.1987 la fel s-a acordat sporul de 15% cu procentul mediu de 4,73%.
- in 1998 a iesit la pensie de boala.
De atunci merge in fiecare an la comisie.
Intrebarea mea este...daca se poate iesi normal la pensie pentru limita de varsta si ce trebuie facut.
Daca ajuta la ceva (mama mea a dat nastere la 3 copii).
Multumesc.
Astept raspunsul dumneavoastra.

Poate beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu Iulie 2011, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 4 luni.
Pensia pentru limita de varsta se acorda asiguratilor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare realizat in sistemul public.

Varsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati. Atingerea varstei standard de pensionare se va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a Legii nr.19/2000, prin cresterea varstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei si de la 62 de ani pentru barbati.

Stagiul minim de cotizare atat pentru femei, cat si pentru barbati este de 15 ani. Cresterea stagiului minim de cotizare de la 10 ani la 15 ani se va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a Legii nr.19/2000.

Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani pentru femei si de 35 de ani pentru barbati. Atingerea stagiului complet de cotizare se va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a Legii nr.19/2000, prin cresterea acestuia, pornindu-se de la 25 de ani pentru femei si de la 30 de ani pentru barbati.

Asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute lege pentru obtinerea unei pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si pensiei anticipate partiale, isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului.

Din calculele mele, este posibil sa ma insel, mama dvs. nu indeplineste o conditie esentiala si anume stagiul minim de cotizare de 15 ani. Dansa a lucrat doar 13 asadar nu poate iesi la pensie pt limita de varsta doar din acest motiv
Se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2012 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 13 ani si 8 luni. Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani si 8 luni.
Intrucat a dat nastere la 3 copii va beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 1 an .... asadar, se poate pensiona la varsta de 58 ani si 4 luni.
ART. 48^2/Legea 19/2000
(1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare şi care au născut cel puţin 3 copii şi i-au crescut până la vârsta de 10 ani beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare după cum urmează:
a) cu un an - pentru 3 copii;
.............................................................................................................
Intrucat nu realizeaza stagiul complet de cotizare cerut de lege (adica 28 ani si 8 luni) Nu i se acorda reducerea cu 1 an, urmare nasterii a 3 copii.
Drept pentru care, indeplineste conditiile pentru pensie limita de varsta la data de 24.07.2012
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra,dar am omis sa scriu ca pe langa perioadele lucrate ,mama mea mai are inca 5 ani lucrati (1976-1980).Nu am avut cartea de munca la mine.
Daca deranjul nu este prea mare astept o rectificare din partea dumneavoastra.
Cu multumiri,
Gabriela