Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PENSIE LIMITA DE VARSTA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PENSIE LIMITA DE VARSTA

Buna ziua!
Va rog frumos daca ma puteti ajuta sau sa-mi spuneti ce trebuie facut.
Mama mea e nascuta in 24.03.1953.
- in perioada 01.05.1971-30.09.1972 a fost angajata unitatii X.Pt.aceasta perioada s-a acordat sporul pt.munca prestata in timpul noptii de 15%. cu procentul mediu de 4,73%.
- in perioada 07.04.1986-01.09.1998 a fost angajata unitatii Y.De la 01.07.1986-31.12.1986 ; 01.01.1987-31.12.1987 la fel s-a acordat sporul de 15% cu procentul mediu de 4,73%.
- in 1998 a iesit la pensie de boala.
De atunci merge in fiecare an la comisie.
Intrebarea mea este...daca se poate iesi normal la pensie pentru limita de varsta si ce trebuie facut.
Daca ajuta la ceva (mama mea a dat nastere la 3 copii).
Multumesc.
Astept raspunsul dumneavoastra.

In acest caz, poate solicita reducerea varstei cu 1 an, si anume la data de 24.07.2011, intrucat la acea data va avea un stagiu de 31 ani, 5 luni si 17 zile.

INSA:

ART. 64/Legea 19/2000
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
Buna ziua! Tatal meu implineste pe 19.02.2011 varsta de 59 de ani. Stagiu complet de cotizare 35 de ani.Total stagiu de cotizare realizat 40 de ani 7 luni 19 zile, din care :gr.II.- 24 ani 10 luni 25 zile, conditii deosebite 1an 2 luni 0 zile ,iar conditii normale 8 ani 6 luni 16 zile .(Reducerea varstei standard de pensionare datorita conditiilor speciale si deosebite de munca :6 ani 0 luni). Mentionez ca a lucrat la o firma de salubritate. Luni pe 21.02.2011 merge sa depuna dosarul de pensionare, astfel as vrea sa stiu daca se va putea pensiona pentru limita de varsta?(.Anul trecut i-a fost respins dosarul pentru pensie anticipata.)