Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pe economie 01.02.2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pe economie 01.02.2017

Buna ziua,

Am si eu 2 nelamuriri :

1. Daca un salariat este in concediu medical i se modifica salariul in Revisal ? ( Stiu ca pe perioada incapacitatii temporare de munca contractul de munca se suspenda de drept chiar daca nu se inregistreaza in Revisal aceasta suspendare si nu stiu daca in aceasta situatie pot interveni modificari in revisal la persoanele aflate in incapacitate temporara de munca ).

2. Am facut modificarile salariale ieri data de 13.02.2017 . Astazi cineva sa trezit ca la 2 salariati vrea sa le mareasca mai mult decat minimul de economie. Mentionez ca in societatea noastra toate modificarile salariale se fac de la data de 01 ale lunii. Cum pot proceda in situatia asta ? Fac modificare la cim tot cu data de 01.02.2017 sau fac corectie ?

Multumesc,
1. Modificarile la c.i.m. se vor efectua dupa incetarea suspendarii c.i.m.

2. Puteti sa faceti modificarile respective cu data de 01.02.2017 , intrucat mai aveti termen de transmitere in REVISAL.

- Aceste modificari se pot efectua chiar daca eu am mai operat o modificare de salariu cu aceeasi data in Revisal?
Da, se pot efectua... nu exista un numar limitat de transmiteri ale revisal-ului.