avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pe economie 01.02.2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pe economie 01.02.2017

Buna ziua,

Am si eu 2 nelamuriri :

1. Daca un salariat este in concediu medical i se modifica salariul in Revisal ? ( Stiu ca pe perioada incapacitatii temporare de munca contractul de munca se suspenda de drept chiar daca nu se inregistreaza in Revisal aceasta suspendare si nu stiu daca in aceasta situatie pot interveni modificari in revisal la persoanele aflate in incapacitate temporara de munca ).


2. Am facut modificarile salariale ieri data de 13.02.2017 . Astazi cineva sa trezit ca la 2 salariati vrea sa le mareasca mai mult decat minimul de economie. Mentionez ca in societatea noastra toate modificarile salariale se fac de la data de 01 ale lunii. Cum pot proceda in situatia asta ? Fac modificare la cim tot cu data de 01.02.2017 sau fac corectie ?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:51, 14 Februarie 2017
1. Modificarile la c.i.m. se vor efectua dupa incetarea suspendarii c.i.m.

2. Puteti sa faceti modificarile respective cu data de 01.02.2017 , intrucat mai aveti termen de transmitere in REVISAL.
2. Puteti sa faceti modificarile respective cu data de 01.02.2017 , intrucat mai aveti termen de transmitere in REVISAL.

- Aceste modificari se pot efectua chiar daca eu am mai operat o modificare de salariu cu aceeasi data in Revisal?
Da, se pot efectua... nu exista un numar limitat de transmiteri ale revisal-ului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal cu modificari clauze ulterior incetarii suspendarii unui cim trandafir2 trandafir2 Buna ziua, In situatia unui cim suspendat anterior, cim care se doreste a fi modificat odata cu reluarea activitatii salariatului, cum se poate transmite ... (vezi toată discuția)
Reluarea activitatii dupa cic cristinasova cristinasova Buna ziua! Am un angajat care a avut CIC din data de 10.02.2015-10.02.2017, reluarea activitatii trebuie facuta pe data de 11.02.2017 dar cade sambata, ... (vezi toată discuția)
Cfp se inregistreaaza in revisal cf h.g 500/2011? Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,as dori sa stiu si eu 1. concediile fara plata a angajatilor se inregistreaza in Revisalul cel nou? 2.se inregistreaza ca si suspendare? 3.se ... (vezi toată discuția)