Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheiere contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheiere contract de munca pe perioada determinata

Sunt angajat pe postul unui titular care a plecat in concediu fara salar in perioada 1 septembrie 2016- 31 august 2017. Am luat postul in sedinta publica si am decizia Inspectoratului scolar pe perioada de mai sus. Intre timp titularul s-a prezentat la post inainte de expirarea termenului. In ce conditii mi se suspenda contractul de munca? Exista un termen in care sa fiu instintata? Mentionez ca vineri dupamasa am fost sunata sa nu ma mai prezint de luni la ore ca vine titularul pe post, acesta nu a facut in prealabil cerere de reintoarcere pe post. Multumesc..
stanem, utilizator
Art.84 C.mun.
....
(2) In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat,durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.

Prin urmare, c.i.m. nu se suspenda ci va inceta la data revenirii titularului.