Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Un salariat are contract de munca incheiat pe perioada nedeterminata, 8 ore/zi
si un salariu lunat brut 1600 lei. In cursul unei luni, conform pontajului lucreaza variabil 7 ore intr-o zi, 8 ore in alta, 4 ore, 5 ore, 0 ore, etc, Din pdv al salariului se calculeaza la numarul de ore lucrate.
Este corect avand in vedere ca el atat este prezent la locul de munca?
Adica cum este prezent la munca si in pontaj apare 4 ore, 5 ore, 0 ore, etc. ???
pai nu prea se "pupa' modul cum a fost incheiat contractul individual de munca si modul cum se face plata.
Contractul de munca, fiind incheiat pe 8 ore/zi, adica 40 de ore/saptamana, el trebuie sa aiba numarul de zile lucratoare din luna respectiva.
Daca lucreaza asa cum ati spus, dpdv al contractului de munca nu este ok.
gbranzoi a scris:

Este corect avand in vedere ca el atat este prezent la locul de munca?

Art.164 C.mun.
....
(3) Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.