Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladire

Anul trecut (2016) am cumparat un apartament care este inchiriat unei persoane juridice. Poate fi folosit pretul de cumparare care apare in contractul de vanzare ,ca valoare impozabila pentru calcularea impozitului pe cladire?
Da, potrivit art 458, alin 1, lit.c), cod fiscal
[ link extern ]
ART. 458 - Calculul impozitului pe clădirile nerezidențiale aflate în proprietatea persoanelor fizice

(1) Pentru clădirile nerezidențiale aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,2 - 1,3% asupra valorii care poate fi:
c) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în ultimii 5 ani anteriori anului de referință