Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Verisoara mea a fost casatorita 50 de ani ,locuind la tara,in casa socrilor, impreuna cu varul meu. Cand socrii au murit, varul meu a facut succesiunea dar nu a trecut-o in acte si pe sotie (din prostie de om simplu, de la tara, nu intentionat). Acum a murit si varul meu. Nu au urmasi. Ea a vrut sa faca succesiunea dar i s-a spus ca trebuie ca surorile,fratii socrilor ei(sau urmasii lor) sa fie de acord. Rudele din partea socrului au mers la notariat cu ea, spunand ca n-au pretentii dar cele din partea soacrei nu vor sa mearga. Cum poate sa faca succesiunea in aceste conditii?!
Multzumesc din suflet pentru raspuns.