avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Eliminare TVA locuinte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Eliminare TVA locuinte

Buna ziua. Pe data de 10.02.2017 am semnat un precontract pt achizitionarea unui apartament nou si am achitat un avans, urmand ca in aprilie sa semnam contractul de vanzare cumparare facand un credit imobiliar. Daca in martie se elimina tva ul pt locuinte noi mai putem beneficia de acea scadere de pret?
Mentionez ca aceasta va fi prima locuinta achizitionata, cu valoare sub 100.000 euro.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: catalincf , utilizator 23:34, 7 Aprilie 2017
Mariastoicea a scris:

Daca in martie se elimina tva ul pt locuinte noi mai putem beneficia de acea scadere de pret?

Daca in antecontract apare pret cu tva inclus, DA

TVA 0 la locuinte Cursul proiectului de lege
>>> 06-04-2017 primire aviz de la Consiliul legislativ - cu nr. 198/06.04.2017 (favorabil)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliminare tva locuinte robert1987 robert1987 A fost aprobat ceva in legatura cu eliminarea tva-ului pentru locuinte, incepand cu 1 martie 2017, sau a fost doar o promisiune electorala? (vezi toată discuția)
Achizitia unei locuinte noi in martie 2017 - cu sau fara tva? gsilviui gsilviui Salut. De curand am semnat un act de rezervare - pentru care am si achitat o anumita suma - a unui apartament intr-un ansamblu rezidential. Pana pe 8 februarie ... (vezi toată discuția)
Tva 0% locuinte noi AlexandruButnaru AlexandruButnaru Buna seara, Tot circula zvonurile legate de acest 0% de la 1 martie la achizitia primei locuinte. Peste tot se mentioneaza ca va fi aplicat doar la ... (vezi toată discuția)