Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Eliminare TVA locuinte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Eliminare TVA locuinte

Buna ziua. Pe data de 10.02.2017 am semnat un precontract pt achizitionarea unui apartament nou si am achitat un avans, urmand ca in aprilie sa semnam contractul de vanzare cumparare facand un credit imobiliar. Daca in martie se elimina tva ul pt locuinte noi mai putem beneficia de acea scadere de pret?
Mentionez ca aceasta va fi prima locuinta achizitionata, cu valoare sub 100.000 euro.
Multumesc!
Mariastoicea a scris:

Daca in martie se elimina tva ul pt locuinte noi mai putem beneficia de acea scadere de pret?

Daca in antecontract apare pret cu tva inclus, DA

TVA 0 la locuinte Cursul proiectului de lege
>>> 06-04-2017 primire aviz de la Consiliul legislativ - cu nr. 198/06.04.2017 (favorabil)