Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual de munca- perioada determinata sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual de munca- perioada determinata sau nedeterminata?

Am o prietena care a incheiat un CIM pe 3 luni.Dupa 3 luni au pus o sa semneze o prelungire a contractului pe care ea il doreste si l cere angajatorului.
"Subsemnata XY,titulara a CIM nr.../2016 pe perioada determinata pana in noiembrie 2016,va aduc la cunostinta ca doresc prelungirea contractului meu pe perioada nedeterminata."
E vreo smecherie avocateasca aici sau asa se face,ca o anexa la primul contract pe care l schimba?
De ce nu se anuleaza primul contract pt ca era pe perioada determinata si sa se faca unul pe perioada nedeterminata?
Multumesc.
1. Angajatorul nu are obligatia de a decide incheierea unui c..m. pe durata nedeterminata.

2. Prelungirea unui c.i.m. incheiat pe durata determinata se poate face de nemurate ori inauntrul termenului maxim pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m. - 36 de luni -, dar numai in conditiile prevazute la art. 83 C.mun.

3. La expirarea duratei unui c.i.m. incheiat pe durata determinata, sunt posibile urmatoarele situatii :
- incetarea de drept a acestuia la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

- prelungirea duratei c.i.m. pana la implinirea termenului maxim pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m.;

- modificarea duratei acestuia in nedeterminata.