avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual de munca- perioada determinata sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual de munca- perioada determinata sau nedeterminata?

Am o prietena care a incheiat un CIM pe 3 luni.Dupa 3 luni au pus o sa semneze o prelungire a contractului pe care ea il doreste si l cere angajatorului.
"Subsemnata XY,titulara a CIM nr.../2016 pe perioada determinata pana in noiembrie 2016,va aduc la cunostinta ca doresc prelungirea contractului meu pe perioada nedeterminata."
E vreo smecherie avocateasca aici sau asa se face,ca o anexa la primul contract pe care l schimba?
De ce nu se anuleaza primul contract pt ca era pe perioada determinata si sa se faca unul pe perioada nedeterminata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:18, 20 Februarie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Angajatorul nu are obligatia de a decide incheierea unui c..m. pe durata nedeterminata.

2. Prelungirea unui c.i.m. incheiat pe durata determinata se poate face de nemurate ori inauntrul termenului maxim pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m. - 36 de luni -, dar numai in conditiile prevazute la art. 83 C.mun.

3. La expirarea duratei unui c.i.m. incheiat pe durata determinata, sunt posibile urmatoarele situatii :
- incetarea de drept a acestuia la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

- prelungirea duratei c.i.m. pana la implinirea termenului maxim pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m.;

- modificarea duratei acestuia in nedeterminata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract perioada determinata cosmincam18 cosmincam18 Am si eu o intrebare referitoare la CIM pe perioada determinata. Am fost angajata la data de 01.07 cu CIM deter pana la 31.10, s-a facut o prelungire de ... (vezi toată discuția)
Contract pe perioada determinata Naftalina Naftalina Buna ziua, Am un salariat care a fost angajat pe perioada determinata la 01.04.2011. La 31 martie 2012 s-a prelungit contracul tot pe durata determinata pana ... (vezi toată discuția)