Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu de odihna neefectuat

Buna ziua,
Am rugamintea de a da un exemplu de calcul concediu neefectuat, pentru un salariat care pleaca si nu si-a efectuat concediu de odihna.
Multumesc anticipat,
Art. 150-Cod muncii
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

salariu brut = 1450 lei
zile CO = 21 zile lucratoare
salariu brut/zi CO = 1450/21 = 69 lei/zi brut CO
21 zile / 12 luni = 1,75 zile CO/luna

12 luni x 1,75 zile/luna =21 zile CO x 69 lei/zi CO = 1450 lei brut
(daca sunt mai putin de 12 luni se pune nr intreg de luni, 4, 5, 6 etc)

Retineri (CAS,S, CASS) 16.5% (pensie 10.5 +sanatate 5.5 + somaj 0.5) =
1450 X 0.165 = 239 lei

1450 - 239 = 1211
impozit 16% = 1211* 0.16 = 194 lei
1450 brut - 239 retineri - 194 impozit = 1017 lei net

Multumesc, calculul acesta i-l stiam si eu, cred ca nu m-am exprimat corect,: vreau sa stiu daca de exemplu a lucrat 5 zile = 40 ore si are 27 zile CO neefectuat si pleaca din firma, cum calculez ?
Multumesc!
27 zile CO x 69 lei/zi CO = 1863 lei brut
etc.