Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de comodat persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de comodat persoana fizica

Se mai poate încheia un contract de comodat intre doua persoane fizice? Dacă da, proprietarul va plăti vreun impozit / taxa datorita acestui contract?
Nu asta e metoda cea mai buna pentru a nu fi nevoite sa faceti drumuri inutile pe la fisc pt ca desi pare incredibil legea romaneasca prevede ca pentru orice persoana luata in spatiu care nu este ruda de grad 1 automat sa se contabilizeze ca acea ruda este ca un chirias ,asa ca aceasta este maniera legala de a scapa de aceste abuzuri ale statului.
Daca nu ma insel contractul de comoda se inchie la un notar.
succes!
Îmi cer scuze insa nu am înțeles foarte bine. Singura metoda este de a declara un contract de închiriere și de a se plăti impozitul aferent. La asta va referiți? Va mulțumesc!
Da, se pot incheia contracte de comodat atat intre persoane fizice cat si intre persoane juridice. Contractul de comodat se incheie de obicei pentru folosinta gratuita a unui bun imobil sau mobil. Contractele sunt legal incheiate intre parti fara a fi nevoie de autentificare acestora la Notarul public. Contractul de comodat prin care se da spre folosinta un bun imobil nu se depune la ANAF, pentru ca nu au ce impozita si este treba proprietarului cui da spre folosinta gratuita imobilul . Trebie doar sa il declare la asociatia de proprietari sau, daca comodatrul doreste, se poate prezenta la Politie impreuna cu comodantul pentru a isi trece adresa pe CI .
Contractul de comodat este reglementat la Art. 2146 Cod Civil.
:D

Gherghina Breniuc, Consilier juridic