Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care se aplica mai intai: HG 1/ 2017 sau OUG nr.2/ 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care se aplica mai intai: HG 1/ 2017 sau OUG nr.2/ 2017

Intrebare: as dori sa stiu in calitate de bugetar care se aplică mai intai dintre cele 2 acte: Hotărârea nr. 1/2017 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată sau OUG 2/2017 privind unele masuri fiscal-bugetare, precum si modificarea si completarea unor acte normative (in care se regaseste art cu majorarea de 20%). Ambele acte au aplicabilitate de la 1 februarie.
Va intreb acest aspect intrucat la noi, aplicandu-se mai intai majorarea cu 20%, la multi dintre noi, care aveam salariul brut sub 1450 lei, evident ca l-am depasit...Cum este corect? Mai intai sa se dea salariul minim brut si apoi sa se aplice majorarea de 20% sau invers?
OUG 2/2017 se aplica mai intai, intrucat majorarea se aplica la salariul aferent lunii ianuarie 2017.