Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

Buna ziua, ,
As dori sa stiu daca in 2017 se mai acorda pentru gr. 2 de munca , 3 luni pentru fiecare an muncit . Anii de munca munciti in gr. 2 ajuta la majorarea punctului de pensie ? Cat se adauga la punctul de pensie pentru 10 ani munciti in gr 2 si 33 in conditii normale de munca .
Va multumesc !
Pentru 10 ani in grupa II se primeste un stagiu aferent de 2 ani si 6 luni(3 luni/an).
Tot pentru acesti ani se primeste o majorare de punctaj de 25%.
Tot pentru acesti ani se beneficiaza de o reducere cu 2 ani a varstei de pensionare in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare.