Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... IESIRE LA PENSIE pt limita virsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

IESIRE LA PENSIE pt limita virsta

sint pensionar caz boala , decizie pensionare gr.2 cu urmatoarele date :
Virsta la data pensionarii 57 ani
Virsta Virsta la data emiterii deciziei de pensionare 57 ani
Stagiu de cotizare necesar 26 ani
Virsta standard de pensionare sistem public 65 ani
Virsta de pensionare limita de virsta 62 ani
Stagiu complet de cotizare sistem public prevazut de lege 35 ani
Stagiu total de cotizare realizat 28 ani 2 luni 11 zile
Stagiu potential acordat 6 ani 9 luni 19 zile
Numar de puncte realizat 42.02006
Punctaj mediu anual realizat 1.30863

Vreau sa stiu la ce virsta ies pa Pensie pt limita de virsta ?
Precizati:
Din ce se compune stagiul total de cotizare de 28 ani, 2 luni si 11 zile.
Continuati discuatia aici.
Daca veti indeplini conditia de stagiu complet de 35 de ani, fara stagiul potential, atunci limita de varsta la 62 de ani asa cum s-a precizat si in decizie.
Ce mentiune se face in decizie legat de indicele de corectie ?
INDICE DE CORECTIE = 1,09
Rezulta ca v-ati deschis drepturile in anul 2016.
Eu credeam ca in anul 2017 cand indicele a fost de 1,14.
Da , data deschiderii drepturilor 17.02.2016
-stagiu de cotizare conditii normale de munca = 4 ani 6 luni 9 zile
-stagiu cotizare grupa a 2 =14 ani 3 luni 25 zile
-stagiu aferent grupei 2 = 3 ani si 6 luni
-perioade asimilate = 5 ani 10 luni 7 zile
-stagiu potential = 6 ani 9 luni 19 zile