avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Ma numesc Iancu Gheorghita ,am 15 de grupa 1 la petrol si 10 de grupa 2 la o fabrica de masini de armata , intrebare ; . Se aduna anii de grupa de la cele doua unitatii si cand pot iesi la pensie
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 20:12, 21 Februarie 2017
Precizati luna si anul nasterii, sexul masculin sau feminin precum si stagiul de cotizare pe care il aveti.
Daca stagiul de cotizare al dvs e compus doar din 15 ani gr I in procent de 100% si 10 ani gr. a II -a in procent de 100%, atunci 15 + 10 + 7 ani si 6 luni + 30 luni =35 ani. Pt cei 15 ani de gr. I vi se reduce varsta de pensionare cu 7 ani si 6 luni, iar pt anii de gr a II vi se reduce cu inca 2 ani. Deci din varsta standard de pensionare se scad 9 ani si 6 luni - pt pensie de limita de varsta.
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2017
Gabi50, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Gheorghita iancu Gheorghita iancu Iancu Gheorghita ,23.08.1963 am 54 anI, am lucrat la IA MORENI fabrica de armament 10ani lacatus -mecanic grupa 2 si 15 ani grupa 1 la S.P P MORENI in ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii.... czerankati czerankati Buna , m-am nascut la 17 sept 1961 , am vechime in munca 37 ani , din care in grupa a II-a 20 ani si 11 luni.As vrea sa stiu , cand ma pot pensiona ? Sunt ... (vezi toată discuția)
Cand voi putea iesi la pensie? svarluga svarluga Buna ziua, As dori sa-mi spuneti cand voi iesi la pensie cu urmatorul stagiu de cotizare si eventual sa platesc diferenta stagiului de cotizare. Data ... (vezi toată discuția)