Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Ma numesc Iancu Gheorghita ,am 15 de grupa 1 la petrol si 10 de grupa 2 la o fabrica de masini de armata , intrebare ; . Se aduna anii de grupa de la cele doua unitatii si cand pot iesi la pensie
Precizati luna si anul nasterii, sexul masculin sau feminin precum si stagiul de cotizare pe care il aveti.
Daca stagiul de cotizare al dvs e compus doar din 15 ani gr I in procent de 100% si 10 ani gr. a II -a in procent de 100%, atunci 15 + 10 + 7 ani si 6 luni + 30 luni =35 ani. Pt cei 15 ani de gr. I vi se reduce varsta de pensionare cu 7 ani si 6 luni, iar pt anii de gr a II vi se reduce cu inca 2 ani. Deci din varsta standard de pensionare se scad 9 ani si 6 luni - pt pensie de limita de varsta.
Gabi50, utilizator