Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Iancu Gheorghita ,23.08.1963 am 54 anI, am lucrat la IA MORENI fabrica de armament 10ani lacatus -mecanic grupa 2 si 15 ani grupa 1 la S.P P MORENI in petrol ca sondor si 4 ani agent paza . INTREBARE; Cum se calculeaza grupele de munca si la ce varsta pot iesi la pensie de limita de varsta
Barbat nascut in 23.08.1963 - limita de varsta 65 ani.
Daca aveti 15 ani gr I procent 100% - se reduce din varsta standard 7 ani si 6 luni.
Pentru cei 10 de gr a II- a ( sunteti sigur ca IA MORENI a avut gr. a II-a?) se mai reduce varsta cu 2 ani.
65 - 7 ani si 6 luni - 2 ani = 55 ani 6 luni - limita de varsta
Stagiul de cotizare = 15ani + 10 ani +4 ani + 7 ani si 6 luni (pt. gr I) + 30 luni ( pt gr. a II-a)= 39 ani.