avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Iancu Gheorghita ,23.08.1963 am 54 anI, am lucrat la IA MORENI fabrica de armament 10ani lacatus -mecanic grupa 2 si 15 ani grupa 1 la S.P P MORENI in petrol ca sondor si 4 ani agent paza . INTREBARE; Cum se calculeaza grupele de munca si la ce varsta pot iesi la pensie de limita de varsta
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 22:50, 21 Februarie 2017
Barbat nascut in 23.08.1963 - limita de varsta 65 ani.
Daca aveti 15 ani gr I procent 100% - se reduce din varsta standard 7 ani si 6 luni.
Pentru cei 10 de gr a II- a ( sunteti sigur ca IA MORENI a avut gr. a II-a?) se mai reduce varsta cu 2 ani.
65 - 7 ani si 6 luni - 2 ani = 55 ani 6 luni - limita de varsta
Stagiul de cotizare = 15ani + 10 ani +4 ani + 7 ani si 6 luni (pt. gr I) + 30 luni ( pt gr. a II-a)= 39 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie Gheorghita iancu Gheorghita iancu Iancu Gheorghita am 54 de ani vechime in munca 30 ani zi la zi dintre care 15 grupa 1 conditii speciale in calificarea de sondor si 10 ani grupa 2 in fabrica ... (vezi toată discuția)
Pensie Gheorghita iancu Gheorghita iancu Ma numesc Iancu Gheorghita sunt nascut in 23.08.1963 am 54 de ani ,am lucrat in I.A.Moreni fabrica de armament si 15 ani in grupa 1 in petrol sondor si 4 ... (vezi toată discuția)
Pensie Gheorghita iancu Gheorghita iancu Ma numesc Iancu Gheorghita ,am 15 de grupa 1 la petrol si 10 de grupa 2 la o fabrica de masini de armata , intrebare ; ... (vezi toată discuția)