Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce nu i se ia in calcul adeverinta de vechime in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce nu i se ia in calcul adeverinta de vechime in grupa a 2 a de munca?

Buna ziua.
Tatalui meu i a venit decizia de pensie ,dar nu i a fost luata in calcul o adeverinta de vechime grupa a 2a pt per 01.08.1984 -02.09.1991 unde a fost incadrat ca mecanic atelier conf Ord50/1990 si scrisoareaMMPS nr 155/MB/1998 anexa 2 poz 178 alin c.
Am cautat in monitorul oficial ..dar la anexa 2 nu gasesc poz 178

Buna ziua,
Daca dupa ce veti formula contestatie la Casa de Pensii nu rezolvati problema, atunci va trebui sa va adresati instantei.
Exista acea pozitie!
In ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare la data de 31.08.1994 in anexa 2 se mentioneaza:
-poz.178 Mecanicii agricoli care efectueaza lucrari in camp si livezi, cu tractoare si combine autopropulsate, cei care efectueaza tratamente fitosanitare prin stropire si prafuire cu masini de erbicidat si masini pentru stropit si prafuit, prercum si mecanicii de intretinere a tractoarelor, combinelor si masinilor agricole pentru perioada lucrata in camp.
Pentru ca adeverinta sa fie avuta in vedere de casele judetene de pensii, aceasta trebuie intocmita cu respectarea anexei nr. 14 la HG nr.257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare, anexa completata la toate rubricile si semnata de angajator/ emitent. La adeverinta trebuie anexata decizia interna de nominalizare a lucratorului la locurile de munca incadrate in grupa de munca.
Tatal meu detine aceasta adeverinta in care este mentionata perioada functia ,mentioneaza ca " a lucrat 100% cate 10 luni pe an ca incadrarea s a facut cf Hot Consiliului de Administratie nr 1 din 26.03.1996 ca a cumulat o vechime de 7 ani 1 luna si 1 zi si ca unitatea a virat la bugetul statului C.A.S ul aferent grupei incepand cu 01.04 92 si a retinut si virat contributia pt pensia suplimentara dupa reglementarile legale in vigoare la data respectiva"
De unde pot printa anexa nr 2 poz 178 alin c
Va multumesc!

Tatal meu detine aceasta adeverinta in care este mentionata perioada functia ,mentioneaza ca " a lucrat 100% cate 10 luni pe an ca incadrarea s a facut cf Hot Consiliului de Administratie nr 1 din 26.03.1996 ca a cumulat o vechime de 7 ani 1 luna si 1 zi si ca unitatea a virat la bugetul statului C.A.S ul aferent grupei incepand cu 01.04 92 si a retinut si virat contributia pt pensia suplimentara dupa reglementarile legale in vigoare la data respectiva"
De unde pot printa anexa nr 2 poz 178 alin c
Va multumesc