Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract comercial

Am urmatoarea situatie:
un SRL X e dator la mine o suma de bani, cv marfa, X va face un imprumut bancar pentru a lua marfa de la o firma Y care mi va livra mie marfa.
ce contract pot face eu in care sa includ si pe x si pe y?
o novatie?
multumesc
Un contract in trei.
Revin: se poate si o compensare in 3.
un contract in trei de vanzare cumparare?!
Daca X cumpara marfa de la Y si o livreaza catre dumneavoastra nu mai trebuie sa faceti nici un contract in care sa-l includeti si pe Y, este tert de raportul obligational dintre X si dumneavoastra, opereaza astfel compensarea intre datoria lui X fata de dumneavoastra si datoria dumneavoastra fata de X.
Daca doriti neaparat sa-l agatati si societatea Y , poteti incheia un Contract de tranzactie in care toate partile isi consolideaza pretentiile. Sa fiti atent si la contractul initial cu X, pt ca se pot "revoca" unele clauze initiale in masura in care se suprapun cu altele mai noi si diferite din Contractul de tranzactie.