Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Novatie prin schimbare de obligatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Novatie prin schimbare de obligatie

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea speta:
In situatia in care, in baza unui contract o firma x are o datorie fata de o firma y si convin printr-un act schimbarea datoriei vechi cu o noua datorie suntem in cazul unei novatii?
Exemplu: in loc de livrarea de tabla cutata societatile convin ca in limita aceleasi valori firma y sa livreze fier forjat.
Din cele expuse de dvs., este vorba despre o novatie in sensul 1609 al. 1c.civ.
In situatia in care se incheie un contract de novatie, se pot calcula penalitati de intarziere pentru nerespectarea obligatiei vechi, respectiv nelivrarea la termen a tablei cutate?
~ Conținut șters la cerere ~