Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de propritate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de propritate

Tatal meu impreuna cu sora sa in anul 1978 au renuntat la masa succesorala a casei parintesti si terenului aferent acesteia,250 mp in favoarea fratelui lor.In urma bunicilor au rezultatul dupa revolutie 5 ha de pamant agricol, acest pamant figureaza pe titlul de propritate pe numele celor trei frati. Mentionez ca terenul a fost folosit de cei trei frati in parti egale date in arenda la asociatiile din localitate. Intrebarea mea este:fratele care a primit masa succesorala este indreptatit sa ceara in instanta anularea titlului de proprietate cu terenul arabil si sa se emita unul nou in care sa apara doar el trecut? Dansul motiveaza ca in baza certificatului de mostenitor pe care l-a obtinut asupra casei ii revine si dreptul asupra terenului agricol desi la vremea respectiva nu a facut obiectul mesei succesorale deoarece era colectivizat.
Nu, nu poate.
Este doar indreptatit sa solicite un supliment la certificatul de mostenitor initial pentru cota de 1/3 din acel teren.
Restul de 2/3 apartine dvs si surorii.