Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... poprire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

poprire

Buna ziua,mai am o intrebare ,eu primesc pensia alimentara in cont ,fostul sot este pensionar militar i se opreste din pensie si se vireaza mie in cont.Eu am proprire pe acest cont si imi opreste si din pensia alimentara ,pe motivul ca nu scrie nicaieri ca este pensie alimentara si doar un mandat postal.L am intrebat pe fostul sot sa imi demonstreze ca imi trimite pensia alimentara dar a zis ca nu are cu ce sa demonstreze.Cum pot eu demonstra la banca ca intradevar acest mandat postal este pensia alimentara.Multumesc
Nu trebuie sa dovediti la banca, ca sa nu riscati cautati sa o primiti in alt mod.
Puteti incerca sa va faca mentiune domnul cand face transferul ca suma reprezinta pensie de intretinere pentru X, dar nu va garanteaza nimeni.
Deschideti un alt cont la alta banca si anuntati angajatorul sotului sa vireze pensia in acel cont .
Fostul sot este pensionat si de la casa de pensii i se opresc banii.Deci cu alte cuvinte eu nu am nici o dovada ca fostul sot imi trimite pensia de intretinere pentru copil.
fanny000, utilizator
Mai puteti cere Casei de pensii sa va trimita banii prin mandat postal, sa vi-i aduca postasul acasa chas, nu in cont.
Multumesc frumos!