Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trim I 2017 - impozit venit si impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trim I 2017 - impozit venit si impozit profit

avand in vedere noile modificari privind impozitul, ridic urmatoarea problema:
Ianuarie 2017 - impozit profit (cu pierdere) declarat prin 101.
Incepand din 01.02.2017 - impozit venit (s-a modificat vectorul)
Cand voi declarara impozitul pe venit pentru primul trimestru din 2017 voi lua in calcul veniturile aferente lunii Februarie si Martie 2017? Sau voi lua in calcul si Ianuarie?
Doar feb+martie. Doar asa ati si mentionat in vectorul fiscal. Daca aveati sa zicem impozit pe profit de plata pe ian 2017, doar nu se achitau 2 feluri de impozite de catre societate.

CF: ART. 48 - Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii

(7) Pentru anul 2017, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 47 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2017, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 25 februarie 2017 inclusiv. Prin excepție de la prevederile art. 41 și 42, până la acest termen se va depune și declarația privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obținut în perioada 1 - 31 ianuarie 2017. Rezultatul fiscal se ajustează corespunzător acestei perioade fiscale.
Multumesc