avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe vânzare imobil în ianuarie 2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe vânzare imobil în ianuarie 2017

Doresc să știu valoarea impozitului (%) datorat statului pentru o factură emisă în ianuarie 2017 pentru vânzarea unui punct de lucru, teren și construcție către altă firmă particulară.
Cel mai recent răspuns: Genesys , utilizator 15:09, 31 Ianuarie 2017
Sunteti platitor de impozit pe profit? Daca da:

ART. 17 - Cota de impozitare

Cota de impozit pe profit care se aplică asupra profitului impozabil este de 16%.



Totusi:

(7) Pentru anul 2017, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 47 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2017, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 25 februarie 2017 inclusiv. Prin excepție de la prevederile art. 41 și 42, până la acest termen se va depune și declarația privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obținut în perioada 1 - 31 ianuarie 2017. Rezultatul fiscal se ajustează corespunzător acestei perioade fiscale.

Dati mai multe detalii despre venituri la 31.12.2016, etc
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2017
Ioan Petru Butariu, Contabil
Mă refeream la Normele metodologice din 06.01.2016 privind
"Cod Fiscal - Art. 111. - Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal
(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:
a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:
(i) 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
(ii) peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:
(i) 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
(ii) peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv."

- este vorba de o factură privind tranzacția între 2 firme cu cifre de afaceri mari și valoarea tranzacției peste 200000 de lei, construcția este de acum 3 ani și ceva. Aplicăm normele sau sunt modificări în luna ianuarie 2017?
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2017
Genesys, utilizator
Genesys a scris:

Mă refeream la Normele metodologice din 06.01.2016 privind
"Cod Fiscal - Art. 111. - Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal
(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:
a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:
(i) 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
(ii) peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:
(i) 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
(ii) peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv."



Ce ati mentionat mai sus este impozitarea pt persoane fizice.
Ok. Mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie anaf finante Aicilef Aicilef Buna ziua, am o nelamurire, am primit o somatie de plata cu titlu\" Impozitul pe venituri din trasferul de proprietati din patrimoniu personal\", apartamentul ... (vezi toată discuția)
Impozit/venit din vanzare apartament margadan margadan buna seara! doresc sa vand apartamentul pe care il detin din anul 1993 si as vrea sa stiu care este cota de impozitare.multumesc.=D> (vezi toată discuția)
Impozit pe venit Adriana Irimia Adriana Irimia la transferarea dr de proprietate se plateste un impozit pe venit de 2 sau 3 %. Daca eu vand un imobil cu suma de 10.000E, iar in grila de la notar este min ... (vezi toată discuția)