avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare drept moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare drept moștenire

Buna ziua, va supun atentiei urmatoarea problema, si va rog sa-mi raspundeți dacă se poate să fac următorul lucru:
După decesul bunicului s-a dezbatut succesiunea, iar conform certificatului de moștenitor au ramas mostenitori bunica și 6 copii fiecare cu câte o cotă parte indiviză din teren și casă.
In urmă cu ceva ani a murit mama mea după care, împreună cu sora mea am dezbătut succesiunea rămănând singura moștenitoare, sora renunțând la drepturi.
Cu acordul notarial al celorlalți moștenitori , în limita cotei care mi se cuvine am construit o casă de locuit cu autorizație și toate actele legale, casa fiind poziționată în colțul curții, nederanjând la un moment dat pe ceilalți moștenitori.
Acum câțiva ani a murit și bunica.
Întrebarea mea este următoarea, în calitate de unic moștenitor după mamă, există vre-o formă legală prin care să pot vinde către o terță persoană casa construită de mine și binențeles dreptul de moștenire, în condițiile în care nu am facut ieșirea din indiviziune deoarece la momentul actual o parte din moștenitori nu mai vor efectiv să audă de proprietate?
Vă mulțumesc anticipat și aștept răspunsul dumneavoastră.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Februarie 2017
popcrys77, utilizator
Cel mai recent răspuns: popcrys77 , utilizator 13:25, 22 Februarie 2017
"Cu acordul notarial al celorlalți moștenitori , în limita cotei care mi se cuvine am construit o casă de locuit cu autorizație și toate actele legale, casa fiind poziționată în colțul curții"

In conditiile in care nu ati facut partajul, este interesant cum de ati stiut ca acea cota a dvs e in coltul curtii :)
Si mai interesant este cum v-a fost eliberata autorizatia de construire, cand pe teren exista mai multi proprietari, in indiviziune.
Ca sa va raspund la intebare..daca autorizatia de construire e pe numele dvs, locuinta o puteti vinde, dar terenul aferent nu. Cel putin nu singur.
Deci ori ii convingeti sa incheiati un act de dezmembrare a terenului intreg (unde delimitati suprafata aferenta casei) si ulterior, un act de partaj in urma caruia dvs va luati lotul si dansii ce mai ramane. Iar in baza acelui act de partaj instrainati intregul imobil (casa+teren)
Ori daca nu ii intereseaza absolut nimic, mergeti impreuna la un notariat pentru o procura de vazare, prin care va imputernicesc pe dvs sa le vindeti cotele din teren.
raluk0207 a scris:

"Cu acordul notarial al celorlalți moștenitori , în limita cotei care mi se cuvine am construit o casă de locuit cu autorizație și toate actele legale, casa fiind poziționată în colțul curții"

In conditiile in care nu ati facut partajul, este interesant cum de ati stiut ca acea cota a dvs e in coltul curtii :)
Si mai interesant este cum v-a fost eliberata autorizatia de construire, cand pe teren exista mai multi proprietari, in indiviziune.
Ca sa va raspund la intebare..daca autorizatia de construire e pe numele dvs, locuinta o puteti vinde, dar terenul aferent nu. Cel putin nu singur.
Deci ori ii convingeti sa incheiati un act de dezmembrare a terenului intreg (unde delimitati suprafata aferenta casei) si ulterior, un act de partaj in urma caruia dvs va luati lotul si dansii ce mai ramane. Iar in baza acelui act de partaj instrainati intregul imobil (casa+teren)
Ori daca nu ii intereseaza absolut nimic, mergeti impreuna la un notariat pentru o procura de vazare, prin care va imputernicesc pe dvs sa le vindeti cotele din teren.



Problema este ca sunt mostenitori care efectiv nu mai vor sa auda de mostenire, nici nu vor sa mearga la notariat sa renunte sau sa imputerniceasca pe altcineva sa actioneze in numele lor.
Mentionezfaptul ca locuiesc la adresa respectiva de 14 ani.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare la mostenire? WisdomLove WisdomLove Buna ziua, Am mostenit de la tatal meu 1/3 din casa parinteasca (a bunicilor). Mai sunt 2 propietari pe aceasta casa, respectiv fratele si sora tatalui meu, ... (vezi toată discuția)
Mostenire ContSters135021 ContSters135021 Buna ziua.Eu si cu mama mea locuim intr-o casa construita de tatal meu cu autorizatiea in 1970.Este construita pe un teren intravilan de 4000mp.,are 26 ml ... (vezi toată discuția)
Partaj mostenire auraiulia auraiulia mama mea (decedata in 2008) a mostenit 1/4 din bunurile parintilor ei, decdati in \'88 si \'04. .in momentul de fata mai traiesc 2 surori ale mamei, iar un ... (vezi toată discuția)