avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire prag scutire tva microintreprindere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire prag scutire tva microintreprindere

Buna ziua,
sunt contabila unei microintreprinderi ce se afla in urmatoarea situatie :
-la 31.12.2015,are cifra de afaceri peste 220.000 ron si pana atunci era neplatitoare de tva
-am depus decl.088 in luna ian 2016,incepand cu 01.02.2016 suntem luati in evidente la anaf ca platitori de tva si totodata ni s-a anulat inregistrarea in scopuri de tva, tot cu data de 01.02.2016(motivul fiind, ca admin mai are o firma unde platile erau facute cu intarziere)
-am facturat in continuare fara tva ....
-este corect cum am procedat, in caz contrar, va rog specificati ce am de facut ?!
multumesc frumos !

Alte discuții în legătură

Formular 088 ilmir1 ilmir1 bun ziua Anul trecut am schimbat administratorul firmei adica nu mai este sotia sunt eu. Astazi am primit de la ANAF o notificare ca trebuie sa depun ... (vezi toată discuția)
Trecere la platitor de tva kamy_nora kamy_nora Buna ziua ! Osocietate neplatitoare de tva, a ajuns la cifra de afaceri de 65.000 euro. pe data de 01.12.2016. Ce pasi are de urmat, pentru a se inregistra ca ... (vezi toată discuția)
Srl-d probleme depasire plafon!!?? narcisa_narcisa narcisa_narcisa La infiintare, in martie 2015, Srl-D a cerut finantelor sa fie platitor de tva. Cererea a fost respinsa. Acum finantele ii cer administratorului sa depuna dec ... (vezi toată discuția)