avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reincadrare in munca pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reincadrare in munca pensionar

Buna. Sunt cadru militar in rezerva. Am trecut in rezerva cu drept de pensie de serviciu anticipata partiala, conform art. 18, lit. b) din Legea 223/ 2015 privind Pensiile militare de stat. Timp de 20 de ani am servit patria. Acum, din cauza unor probleme de sanatate, nu am mai corespuns rigorilor impuse de sistemul militar... :( Mentionez ca NU BENEFICIEZ DE PENSIE DE BOALA/ INVALIDITATE
Intrebarea mea este:
In conformitate cu legislatia romana, mai am dreptul sa ma angajez la o alta firma? (banuiesc ca in sistemul de stat nu mai pot, dar as dori sa ma angajez la o firma privata)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:16, 1 Martie 2017
Da, puteti sa va incadrati in sectorul privat.
Sunteți sigur??? Întreb deoarece cineva din cadrul Oficiului forțelor de muncă mi-a spus că nu...
Uitati prevederile legale :
Legea 223/2015
art.76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari: a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, prevăzuţi la art. 48 lit. a) şi b).
.....

art.15
Pensia de serviciu poate fi:

a) pentru limită de vârstă;
b) anticipată;
c) anticipată parţială.
Știu de această prevedere... Am înțeles însă, că în legislația "civila" e prevazut faptul ca un om care beneficiază de pensie anticipată nu poate fi angajat decât după împlinirea vârstei standard de pensionare... Asta doresc sa știu dacă e adevărat sau nu... Eu nu am găsit în tot ce am citit această prevedere, dar...
In Legea 283/2010 , art.118 sunt mentionate categoriile de pensionari care pot cumula pensia cu alte venituri.

Insa in cazul dvs., se aplica Legea nr.223/2015 , intrucat in baza acestei legi ati iesit la pensie.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipat parțială RDoru RDoru Bună . Am fost cadru militar, în urmă cu trei ani am fost declarat apt limitat, și pensionat anticipat parțial. Menționez că pe decizia de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipat partial dorutliliana dorutliliana Buna seara!Am iesit la pensie anticipat partial la varsta de 43 ani,dupa ce am activat 22 ani si 10 luni in MAI,conform legii 223\2015.Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie salariu Dragan Marian Dragan Marian Cumul Pensie Salariu Pensionar partial anticipat in baza unei decizii medicale din MAPN. Ma pot angaja cu contract individual de munca la patron in baza noii ... (vezi toată discuția)