Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul de a contesta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul de a contesta

Lucrez in domeniul sanitar.De curând au fost completate fisele de evaluare.Care sunt pasii necesari pentru a contesta si daca exista posibilitatea de a -mi fi scăzute calificativele, ca urmare a contestatiei.
Ordin Ministerului Sanatatii nr. 1.229 din 1 august 2011privind aprobarea criteriilor de evaluare a performanţelor profesionale individuale şi a modelului fişei de evaluare a performanţelor profesionale individuale

art.9
(1) Contestaţiile în legătură cu evaluarea performanţei profesionale individuale se depun în termen de 5 zile de la comunicarea rezultatului evaluării la compartimentul de resurse umane.

(2) Contestaţiile se analizează de conducătorul ierarhic imediat superior, împreună cu liderul sindicatului reprezentativ sau, după caz, cu reprezentantul salariaţilor, din instituţia publică.

(3) Rezultatul contestaţiilor se comunică în termen de 5 zile de la depunerea acestora.
Mulțumesc.