Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Se poate concedia o persoana in urma evaluarii performantelor profesionale individuale referitor la activitatea desfasurata in anul 2016 desfasurata in alt mod fata de cum prevede legea (O.M.S. 1229/2011)
Aceasta evaluare consta in acordarea de note de la 1 la 5 de catre seful de compartiment in urma analizarii activitatii din anul 2016 comform atributiilor din fisa postului .
Evaluarea s-a facut prin test scris inopinant la ora 14 acordat doar anumitor personae si fara sa fie anuntat data si bibliografia
Se poate concedia, insa persoana in cauza poate contesta in instanta de judecata decizia de concediere.
Este corect sa se dea testare scrisa fara sa fi anuntat si sa primesti o bibliografie?
Evaluarea performantelor profesionale individuale pt 2016 trebuie facuta prin acordarea de note in functie de cum ti-ai indeplinit sarcinile din fisa postului nu prin testare scrisa neanuntata.
In ce termen se contesta decizia?
tory_bei, utilizator
Art. 9 din OMS 1229/2011
(1) Contestațiile în legătură cu evaluarea performanței profesionale individuale se depun în termen de 5 zile de la comunicarea rezultatului evaluării la compartimentul de resurse umane.

(2) Contestațiile se analizează de conducătorul ierarhic imediat superior, împreună cu liderul sindicatului reprezentativ sau, după caz, cu reprezentantul salariaților, din instituția publică.

(3) Rezultatul contestațiilor se comunică în termen de 5 zile de la depunerea acestora.
In ce termen se contesta la tribunal decizia de concediere sub aspectul nulitatii absolute.
Poate fi motiv faptul ca decizia nu contine toate elementele cerute de codul muncii?
Neindeplinirea conditiilor de forma poate constitui motiv de nulitate absoluta a deciziei de concediere.

Se ataca la Tribunal in termen de 30 de zile de la comunicarea solutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic