Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire salarii bugetari conf Decizie CCR 794
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire salarii bugetari conf Decizie CCR 794

Buna seara,
In cadrul institutiei publice nu se pune in aplicare Decizia CCR 794 privind incadrarea personalului care beneficiază de aceleaşi condiţii la nivelul maxim
al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare din cadrul aceleiaşi categorii profesionale şi familii ocupaţionale, indiferent de instituţie sau autoritate publică.
Care sunt pasii legali pe care ar trebui sa -i urmez pentru deschiderea unui proces impotriva institutiei pentru a putea beneficia de drepturile salariael ce decurg din Decizia CCR 794/2016?
Multumesc.
Angajatorii nu au obligatia de a pune in aplicare decizia CCR.

Formulati cerere de chemare in judecata si invocati Decizia CCR.