Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ajutor judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ajutor judiciar

buna ziua tuturor!
intrebarea mea este cum pot sa obtin ajutor judiciar pentru introducerea actiunii de partaj, unde taxa de timbru se calculeaza la valoarea de referinta a imobilulul si este destul de mare iar resurssele materiale sunt aproape inexistente, de aceea trebuie sa apelez la acest drept; multumesc
Trebuie sa faceti cerere pt acordarea ajutorului judiciar, atasand mai multe documente din care sa rezulte ce venituri aveti, cati membrii de familie, care sunt cheltuielile lunare etc. Conform oug 51/2008
multumesc mult pt raspuns; cererea o depun odata cu deschiderea partajului?
Asteptati sa vina comunicarea de plata a taxei de timbru si imediat dupa, depuneti cererea de ajutor judiciar.
multumesc inca o data;
O primavara frumoasa va doresc!