Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poate iesi copilul din tara fara acordul tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poate iesi copilul din tara fara acordul tatalui

buna ziua .sunt divortata am o fata de 14 ani care e la un club de baschet.ea ar rrebui sa olece cu echipa in cantonament in serbia.intrebarea e-poate iesi din tara fara acordul tatalui in conditia in care el nu se intereseaza de ea si nu stim nimic de el?
De cat timp sunteti divortata, doamna ? Ce scrie in dispozitivul hotararii ? Aveti copilul in incredintare ? Daca da, nu aveti nevoie de acordul tatatalui.
Daca ambii exercitati autoritatea parinteasca, aveti nevoie de acordul lui sau de o hotarare a instantei care sa suplineasca acest acord.
gi-jane2, moderator
Din pacate dacă autoritatea părintească se exercita in comun de catre dvs si tatăl minorei, conform hotărârii judecătorești de divort, veti avea nevoie de consimțământul tatălui pentru iesirea din tara a fetei.
Pentru a nu mai depinde de tatăl minorei in acest sens, formulati o actiune in fata instanței prin care solicitați custodie exclusivă sau o actiune prin care solicitați instanței sa pronunte o hotărâre care sa tina loc de acordul tatălui pentru părăsirea teritoriului Romaniei de catre minora.
Sunt divortata din 14 martie 2013.si va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac ca instanta sa suplineasca acordul?unde trebuie sa ma adresez?