Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 lamurire despre "magazine specializate"
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

lamurire despre "magazine specializate"

buna ziua,

se poate adauga CAEN pentru vanzarea cu amanuntul de papetarie si carti in acelasi spatiu unde se desfasoara servicii de copiere, scanare etc....?

intreb acest lucru deoarece am vazut ca toate codurile CAEN pentru vanzare cu amanuntul de carti, papetarie etc sunt pentru "magazine specializate", deci inteleg de aici ca ar trebui sa am un spatiu separat de cel in care se presteaza serviciile mentionate mai sus?

am vazut o multime de locatii, formate practic dintr-o singura incapere, in care se practica si servicii de copiere, preluare comenzi stampile etc , dar se vand si papetarie, cd-uri etc. Insa citind acum despre codurile CAEN am aceasta neclaritate: magazine specializate nu presupune alocarea unui spatiu separat pentru aceste vanzari?

multumesc mult celor care ma pot lamuri asupra acestui aspect.
Este vorba despre o librarie impreuna cu celelalte activitati pe care le-ati mentionat ?
r.gabi a scris:

Este vorba despre o librarie impreuna cu celelalte activitati pe care le-ati mentionat ?

nu, este un spatiu in care prestez servicii de copiere, printare, scanare etc....si aici as vrea sa incep sa vand si papetarie, dar si ceva carti.....
Cu siguranta ca puteti sa adaugati 4761, 4762, 4763. Eu nu vad nicio incompatibilitate cu 8219. De fapt , cred ca toate aceste activitati atrag specializarea magazinului dvs.
La 4719"comert cu manuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare"- se vorbeste de comert cu amanuntul al unei palete de bunuri in care produsele alimentare, bauturile sau produsele din tutun nu sunt preponderente, cat si la activitati ale magazinelor universale.
Nu cred ca 4719 vi se potriveste
cazacioc a scris:

Cu siguranta ca puteti sa adaugati 4761, 4762, 4763. Eu nu vad nicio incompatibilitate cu 8219. De fapt , cred ca toate aceste activitati atrag specializarea magazinului dvs.
La 4719"comert cu manuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare"- se vorbeste de comert cu amanuntul al unei palete de bunuri in care produsele alimentare, bauturile sau produsele din tutun nu sunt preponderente, cat si la activitati ale magazinelor universale.
Nu cred ca 4719 vi se potriveste

va multumesc mult pentru sfaturi. eu aveam temerea ca daca un magazin este specializat pentru vanzarea anumitor produse (de exemplu carti) NU se poate numi specializat si pentru vanzarea altor produse (de ex papetarie). Acum deja percep altfel lucrurile.
codul 4719 il am deja, voi mai adauga si pe cele mentionate de dvs sa fiu "acoperita".
inca odata multumesc !