Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu diverse
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu diverse

Buna ziua. Am urmatoare problema...In urma decesului bunicii sotul supravietuitor si copilul au hotarat sa aiba jumatate fiecare din bunuri.....(imobil +teren) Dupa decesul fiului au rama sotia acestuia si cu 2 copii majori....si "bunicu" S a facut succesiunea dupa fiu....si intrebarea mea este...CE ACTE(DE DONATIE, INTRETINERE, TESTAMENT, ETC)SE POT FACE DE CATRE "BUNIC"(90 DE ANI).. ??? Mentionez faptul ca este vorba de un imobil unde locuiesc toti si teren si nu este facuta "iesirea din indiviziune" de catre nici unul dintre acestia.Va multumesc pt raspuns.
Pai ar trebui facuta iesirea din indiviziune in prealabil. Apoi, bunicul le poate fie dona nepotilor , fie a le lasa prin testament partea sa . Dar daca doreste le poate face si un act de v-c cu clauza de intretinere , intrucat ar fi bine sa il ingrijeasca cineva , fiind destul de in varsta. Pentru acest act s-ar impune si obtinerea unei adeverinte medicla care sa ateste starea sa de sanatate mentala , discernamantul . Luati legatura cu un notar si va indruma intocmai , spre cea mai oportuna solutie. Succes.
ContSters47264, utilizator
Spuneti: "In urma decesului bunicii sotul supravietuitor si copilul au hotarat sa aiba jumatate fiecare din bunuri.....(imobil +teren)"
Cum adica au hotarat sa aiba fiecare jumatate din bunuri, au dezbatut succesiunea , exista un certificat de mostenitor ? Sau vorbiti de o simplintelegere
Ce scrie in actele de proprietate ale casei si terenului? Trebuie sa stiti cu exactitate situatia juridica a proprietatilor.
problema este ca oricum noi nepotii il ingrijim.. dar problema vine "din alte parti" nepoti mai indepartati sau chiar straini!! si mai ales ca sunt persoane destul de influente!!! si ne temem ca in tro zi s a nu vina careva straina si sa spuna ca are nu stiu ce act de la bunicu prin care sa obtina bunurile. Cat despre recomandare de la medic asta e fff usor de obtinut... (in ziua de azi si intr un oras asa mic!!) In ianuarie a fost internat dar " la medicul pt inima" si la un moment dat a fost consultata si de un medic neurolog ..... deoarece avea mici iesiri de furie in cadrul spitalului. Acuma ce nu stiu e dac in foaia de intrnare se mentioneaza ceva!!
Cat despre acte Pt av.Mariana C .. sunt facute la zi succesiunile, (sotul supravietuitor cu copilul au hotarat de comun acord in fata notarului ca partea de pe uram decedatei s ai revina integral fiului lor) la notar legale!! Doar iesire din indiviziune nu sunt facutate!!!
legally a scris:

Pai ar trebui facuta iesirea din indiviziune in prealabil. Apoi, bunicul le poate fie dona nepotilor , fie a le lasa prin testament partea sa . Dar daca doreste le poate face si un act de v-c cu clauza de intretinere , intrucat ar fi bine sa il ingrijeasca cineva , fiind destul de in varsta. Pentru acest act s-ar impune si obtinerea unei adeverinte medicla care sa ateste starea sa de sanatate mentala , discernamantul . Luati legatura cu un notar si va indruma intocmai , spre cea mai oportuna solutie. Succes.

De ce sa faca iesirea din indiviziune? Care ar fi utilitatea?

Bunicul poate incheia orice act (donatie, vanzare, intretinere) prin care sa transmita cota pe care o detine. Neexistand alti descendenti, nu vad cine ar putea ataca actul cu o actiune in reductiune sau in anulare.
Iesirea din indiviziune nu are importanta, cel mai bine sa va transmita cota sa de 1/2 din proprietate prin vanzare-cumparare cu cauza de intretinere, cu acesta este si el asigurat si d-voastra, indiferent cat de influienti sunt ceilalti nepoti sau rude.
Nu vor avea ce sa faca, dar asa cum vi s-a spus mai sus , neaparat sa aveti dovada medicala ca este in stare de sanatate mintala, si are discernamant.