Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu diverse
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu diverse

Buna ziua. Am urmatoare problema...In urma decesului bunicii sotul supravietuitor si copilul au hotarat sa aiba jumatate fiecare din bunuri.....(imobil +teren) Dupa decesul fiului au rama sotia acestuia si cu 2 copii majori....si "bunicu" S a facut succesiunea dupa fiu....si intrebarea mea este...CE ACTE(DE DONATIE, INTRETINERE, TESTAMENT, ETC)SE POT FACE DE CATRE "BUNIC"(90 DE ANI).. ??? Mentionez faptul ca este vorba de un imobil unde locuiesc toti si teren si nu este facuta "iesirea din indiviziune" de catre nici unul dintre acestia.Va multumesc pt raspuns.
Asa cum a spus si dl profesor Bordas , bunicul poate dispune prin orice act de averea sa ! Intrucat nu exista alti descendenti actul nu va putea fi atacat. Insa cred totusi ca notarul va solicita un certificat medico-legal ! Mai ales daca bunicul are acele iesiri de "furie" . E de ajuns sa le aiba in fata notarului o singura data!:D
va multumesc pt raspunsuri!! scuzati mi greselile de ortografie:">