Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor vechime

Pe data de 5 aprilie 2017 un salariat implineste 15 ani vechime in munca.Conform CCM pe unitate trece intr-o alta transa de vechime.Va rog sa-mi spuneti care este data efectiva cu care i se va mari sporul de vechime : 5 aprilie 2017 sau 1 luna urmatoare? Este undeva reglementat?
Pentru sectorul privat , nu este reglementat in niciun act normativ asa ceva. Asa ceva, trebuie sa fie prevazut in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In general, sporul este acordat incepand cu luna urmatoarea celei in care se implineste dreptul.