avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratie Asociatii de Proprietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratie Asociatii de Proprietari?

Buna ziua,
La o Asociatie de proprietari care nu are profit deloc, se depune D101? Eu am depus doar D010 la infiintare.
Dar acum am citit urmatoarele: FORMULARUL 101 „Declaratie privind impozitul pe profit” pentru anul 2016
Atentie! Formularul se va depune de catre persoanele care aplica regulile speciale de impozitare reglementate la art. 15 din Codul fiscal, inclusiv in situatia in care inregistreaza numai venituri neimpozabile, respectiv cheltuieli nedeductibile, potrivit titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal. Este vorba de urmatoarele persoane:
- asociatiile de proprietari constituite ca persoane juridice si asociatiile de locatari recunoscute ca asociatii de proprietari.

Deci trebuie sa depun D101 si daca n-avem profit? pana la ce data?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 16:28, 1 Martie 2017
Formularul010 trebuia depus anul trecut. Acum, in cazul cel mai bun, va alegeti cu o atentionare.

Declaratia 101 pana la 28 februarie. Da, si pentru profit 0.
Se primeste in format pe hartie?
010, da, pe hartie, la sediul ANAF.

101 numai online.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decl 010 asoc. propr. impozit pe profit agherghina agherghina Asociatiile de Proprietari care nu realizeaza niciun venit de natura economica (chirie spatii sau alte activitati) aveau obligatie sa depuna 010 in ianuarie ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 StRotaru StRotaru Este adevarat ca , incepand cu anul 2017, Asociatiile de Proprietari trebuie sa depuna Declaratia 101, inclusiv in situatia in care realizeaza numai venituri ... (vezi toată discuția)
Asociatia de proprietari si impozitul pe profit acivic acivic Va rog sa-mi spuneti daca se plateste impozit pentru un spatiu publicitar pe terasa unei scari,chiria fiind folosita doar de scara respectiva pentru reparatii ... (vezi toată discuția)