Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia 101
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia 101

Este adevarat ca , incepand cu anul 2017, Asociatiile de Proprietari trebuie sa depuna Declaratia 101, inclusiv in situatia in care realizeaza numai venituri neimpozabile?
Va multumesc
Incepand cu 01.01.2016 toate asociatiile, fundatiile, sindicatele etc.trebuia sa depuna declaratia 010 si sa se inscrie la ANAF ca platitoare de impozit pe profit si pana pe 25.02.2017 sa depuna declaratia 101.
Extras din ghidul ANAF al obligațiilor fiscale ale asociațiilor de proprietari 2016:

''3.3. Asociația obține venituri din activități economice

-sunt considerate venituri neimpozabile pentru asociațiile de proprietari constituite
ca persoane juridice și asociațiile de locatari recunoscute ca asociații de proprietari,
veniturile obținute și utilizate, în anul curent sau în anii următori, pentru îmbunătățirea
utilităților și a eficienței clădirii, pentru întreținerea și repararea proprietății comune,
potrivit legii.

De exemplu, sumele reprezentând venituri din închirierea spațiilor deținute de
asociațiile de proprietari, sunt exceptate de la plata impozitului pe profit, dacă aceste sume
sunt utilizate pentru îmbunătățirea utilităților și a eficienței căldurii, pentru întreținerea și
repararea proprietății comune, și în anii următori anului în care acestea au fost înregistrate

Dacă aceste venituri nu sunt utilizate în scopurile arătate mai sus, atunci asociației îi
revin următoarele obligații:
-să calculeze impozitul pe profitul realizat, conform evidentelor, in cota de 16% si sa-l
vireze la bugetul de stat;
-să depună, pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator, formularul 101
„Declaratie privind impozitul pe profit”

Textul spune clar ca obligatia de a calcula impozitul pe profit si depunerea formularului 101 revine asociatiilor care nu utilizeaza veniturile din inchirieri etc pentru imbunatatiri. Nu apare nicaieri ca trebuie sa depuna si asociatiile care nu fac profit si nu au ce sa li se impoziteze. Asta daca nu s-a schimbat textul in 2017, pe site-ul ANAF nu exista update la ceea ce era in 2016 din cate am observat.

Almaris, utilizator
Am continuat cautarile si chiar pe formularul 101 la instructiuni de completare apare:

''Contribuabilii prevăzuți la art.41 alin.(5) lit.a) din Legea nr.227/2015, cu modificările și completările ulterioare, depun declarația privind impozitul pe profit inclusiv în situația în care înregistrează numai venituri neimpozabile respectiv cheltuieli nedeductibile, potrivit Titlului II „Impozitul pe profit” din același act normativ.''

Lit.a) de la alin.5 al art.41 din legea 227/2015 mentioneaza ''persoanele juridice române prevăzute la art. 15 au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit, anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul''.

Iar la art.15, lit.c se mentioneaza asociatiile de proprietari.

Deduc ca intr-adevar trebuie depuse aceste declaratii chiar si pentru asociatiile de proprietari care nu fac profit.
Almaris, utilizator