Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Pentru a evita insolventa, exista un minim acceptat de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Pentru a evita insolventa, exista un minim acceptat de plata sau trebuie platita integral datoria?

Buna ziua.
Datorita incasarilor dificile incepand cu februarie acest an, am intarziat plata ratelor de leasing la un autoturism achizitionat pe firma . Firma de leasing a facut o cerere de deschidere a procedurii de insolventa, inainte de aparitia legii 277. Primul termen este pe 1 octombrie, iar suma este de 18.500 lei. Trebuie sa platim integral suma pentru a evita insolventa sau exista si posibilitatea unei plati minime? Incasarile au fost mici in perioada de vara. Mentionez ca firma are inca activitate, iar in perioada care urmeaza avem posibilitatea de a revigora activitatea . Cum pot evita insolventa?

va puteti prevala de prevederile legii insolventei nr.85/2006 modificata. consultati un avocat care v-ar putea ajuta.
Suma de 18.500 lei este sub pragul minim legal, de 30.000 lei. Cererea de deschidere a procedurii insolventei, promovata de acest creditor, va fi respinsa.
Potrivit art.3 pct 12 din Legea nr.85/2006 modificata cuantumul minim al creantei pentru admiterea unei cereri de deschidere a procedurii a fost majorata la 30.000 lei.
12.cuantumul minim al creanţei, pentru a putea fi introdusă cererea creditorului, este de 30.000 lei, iar pentru salariaţi, de 6 salarii medii pe economie;
(la data 17-iul-2009 Art. 3, punctul 12. din capitolul I modificat de Art. I, punctul 1. din Legea 277/2009 )

Ar trebui insa sa aveti in vedere ca asta nu va impiedica creditorul dvs. sa incerce sa isi recupereze suma in alte modalitati -legale-.
apaidiu a scris:

Potrivit art.3 pct 12 din Legea nr.85/2006 modificata cuantumul minim al creantei pentru admiterea unei cereri de deschidere a procedurii a fost majorata la 30.000 lei.
12.cuantumul minim al creanţei, pentru a putea fi introdusă cererea creditorului, este de 30.000 lei, iar pentru salariaţi, de 6 salarii medii pe economie;
(la data 17-iul-2009 Art. 3, punctul 12. din capitolul I modificat de Art. I, punctul 1. din Legea 277/2009 )

Ar trebui insa sa aveti in vedere ca asta nu va impiedica creditorul dvs. sa incerce sa isi recupereze suma in alte modalitati -legale-.

Dar daca cererea de deschidere a insolventei este anterioara modificarii cuantumului minim al debitului. Ce solutie poate da judecatorul?
Va multumesc mult pentru aprecieri.
Cererea de deschidere este anterioara publicarii in MO a legii 277. Se aplica legea cea mai favorabila sau care lege se aplica? In plus, cabinetul de avocatura care rea intentat aceasta cerere reprezentand 2 societati diferite: o parte din suma este datorie catre firma de leasing, iar alta parte catre firma care este broker de asigurari. Facturile au fost emise de 2 entitati diferite, cu coordonate distincte.