Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... declararea unei firme in faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

declararea unei firme in faliment

buna ziua
va rog sa ma ajutati
o societate comerciala a achizitionat de la firma unde lucrez un produs, pe baza de contract- factura fiscala. din valoarea totala mai are de achitat suma de 22000 lei cam de un an jumatate. nu pot sa recopar banii pe cale amiabila. de la ce suma se declara falimentul? si care sunt pasii??
va multumesc!
Ca sa va raspund la intrebare, procedura insolventei poate fi deschisa de catre un creditor daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii: existenta unei creante certe, lichide si exigibile de peste 10.000 lei - insolventa este prezumată ca fiind vadita atunci cand debitorul, dupa 30 de zile de la scadenta, nu a platit datoria sa fata de unul sau mai multi creditori.
Prin urmare, avand in vedere ca suma de 22.000 lei depaseste pragul admis de lege, mai ramane de vazut daca sunt indeplinite si celelalte conditii - trebuie avuta in vedere si existenta unui contract, chiar si in forma simplificata!
Legea nr. 85/2006 reglementeaza pe larg aceasta procedura a falimentului.
30.000 lei este cuantumul minim al creantei pentru declararea insolventei unui debitor(Leg.85/2006)dar puteti apele la OG5/2001 (somatia de plata )sau OUGnr.119/2007 in ambele cazuri ale legii dv.indepliniti conditiile -creanta certa,lichida si exigibila.
Dl.avocat !!!!!!! ce spuneti dv a fost valabil pana la aparitia leg.277/2009 inclusiv taxa de timbru este 120 lei ,la cuantumuri a ramas neschibat 6 salarii medii pe economie,deci utilizatorul nu indeplineste conditiile actiunii pe cale de insolventa la data la care scriem noi si dumnealui .

Alexa...
Intr-adevar, asa este d-na consilier juridic (multumesc) - este vorba despre Legea nr. 277 din 07/07/2009 privind aprobarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 173/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei si pentru modificarea lit. c) a art. 6 din Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru (publicat in Monitorul Oficial nr. 486 din 14/07/2009).
Cuantumul minim este de 30.000 lei, restul conditiilor ramanand valabile.
In final, calea de urmat este cea prevazuta de OG 5/2001 sau OUG 119/2007 (preferabil, aceasta din urma).
Cu placere primesc .
Alexa...