Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare si ore lucrate in zilele de repaus ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare si ore lucrate in zilele de repaus sau sarbatori legale

Buna ziua,lucrez intr-o autoritate nationala de stat in care orele suplimentare nu pot fi platite deoarece acest lucru este retrictionat printr-o OUG.Pana aici toate bune si legale. In compensare se dau ore sau zile libere platie.
As dori sa stiu daca orele prestate in zilele de repaus (Sambata ,Duminica ) sau in zilele de sarbatori legale trebuiesc compensate dublu ca numar de ore,adica daca am lucrat 4 ore sa mi se acorde liber 8 ore.
max36, utilizator
Pentru 4 ore lucrate intr-o zi de repaus saptamanal sau intr-o zi de sarbatoare legala se acorda liber tot 4 ore.
Dar in cazul in care ar putea fi platite cum se face calculul pt plata al orelor ?
Va multumesc pt raspuns
In situatia in care cele 4 ore sunt lucrate sambata sau duminica , in afara salariului normal se va acorda si un spor stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

In situatia in care cele 4 ore sunt lucrate intr-o zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza , in afara salariului normal se va acorda un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Sa inteleg ca se dau liber cele 4 ore lucrate si se da si un spor de 100% la nr de ore lucrate ?